Złotnictwo – mała encyklopedia jubilerstwa

Złotnictwo zaliczane jest do rzemiosła artystycznego, którego to zadaniem jest wytworzenie artykułów ze złota, srebra, platyny czy innych metali oraz kamieni szlachetnych. Ściśle związane jest z nim pojęcie jubilerstwa, które zajmuje się głównie produkcją klejnotów czy różnych ozdób z drogocennych materiałów. Samo złotnictwo znane jest już od starożytności, gdzie mianem tym określano przede wszystkim kosztowne przedmioty używane codziennie, jak szkatułki czy świeczniki, luksusowe ozdoby lub rzeczy powiązane z kultem religijnym (kielichy, monstrancje itp.). XIII wiek dla Europy Zachodniej, a XIV dla Polski stał się przełomem, kiedy to zaczęto zrzeszać warsztaty złotnicze w cechy, które z czasem zdecydowały o obowiązku wyróżniania ich produktów puncą, czyli znakiem złotniczym.

Poznaj techniki jubilera

Zazwyczaj, aby nadać wyrobom metalowym ciekawszy i kosztowniejszy wygląd, stosuje się kilka technik jubilerskich. Należą do nich:

1) grawerowanie – zdobienie powierzchni przedmiotów literami, cyframi itp.;

2) złocenie (galwanizacja) – nakładanie na wierzch przedmiotu cienkiej wartwy złota;

3) puncowanie – wybijanie dekoracji, która składa się z kółek czy gwiazdek;

4) cyzelowanie – nadanie wyrobowi ostatecznego kształtu poprzez usunięcie zbędnych kawałków metalu, wygładzenie powierzchni. Wszystko to dzieje się za pomocą specjalnych pilników i dłut;

5) filigran – stworzenie całego przedmiotu lub jego części z cieniutkich drucików ze srebra lub złota;

6) granulacja – wykonanie zdobień z drobniutkich srebrnych lub złotych kuleczek (czyli granulek) i osadzenie ich na powierzchni przedmotu za pomocą lutownicy;

  • trybowanie (repusowanie) – wybijanie młotkami na zimno konkretnego wzoru na wyrobie.

 

Prawo pobiercze  a wyroby jubilerskie

Zgodnie z obligatoryjnym prawem probierczym, które obowiązuje w Polsce, każdy wyrób jubilerski ma obowiązek być oznaczony w Państwowym Urzędzie Probierczym.

Najczęściej z metali szlachetnych wykonuje się biżuterię. Do jej produkcji wykorzystuje się przede wszystkim:

1) złoto – jest koloru żółtego. Charakteryzuje się miękkością i ciągliwością oraz wyrazistym połyskiem. Topi się w temperaturze 1074 stopni Celsjusza i jest dość łatwe w obróbce. Do tworzenia biżuterii najpowszechniej łączy się je ze srebrem lub miedzią. Występuje w próbach (od najniższej): 0,333; 0,375; 0,500; 0,585; 0,750 i 0,960.

2) Srebro – jest metalem dość tanim, którym najczęściej przyozdabia się bursztyny.

  • Platyna – jej kolor w stanie czystym to szarobiały. Podobnie jak złoto jest miękka i ciągliwa, jednak topi się dopiero w temperaturze wyższej od złota o 701 stopni. Używana jest najczęściej do oprawiania diamentów, a jej próba wykorzystywana do produkcji biżuterii to 0,950.

 

Gram złota – cena?

Nie można podać jednoznacznej ceny złota, gdyż jest ona zależna od wielu czynników. W długoterminowych prognozach przewiduje się, jego cena będzie rosła, ponieważ warunki wydobywania tego kruszcu są coraz trudniejsza, a jego rudy się wyczerpują. Kolejną kwestią dotyczącą wrostu ceny złota jest to, że popyt na nie stale rośnie, zwłaszcza w rozwijających się gospodarczo państwach azjatyckich. Dodatkowo ciągla niepewność dotycząca sytuacji ekonomicznej zmusza wielu inwestorów do zabezpieczenia chociaż części swojego majątku w złocie.

Ceny drogocennych kruszców określane są przez London Bullion Market Association, która w celu dokonania oceny kursu złota analizuje, m.in. jego popyt i podaż. W Polsce aktualne notowania o kursie złota można znaleźć na stronie Mennicy Polskiej.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *