Wszystko o gwarancji de minimis

Od 2013 funkcjonuje w Polsce tak zwana gwarancja de minimis. Mogą z niej skorzystać właściciele, gdy zaciągają kredyt. Jak to załatwiać? Czy rządowy pomysł naprawdę sprzyja kredytobiorcom?

Na początku trzeba wyjaśnić, że zadaniem gwarancji de minimis jest udzieleniem zabezpieczenia na kredyt obrotowy. Z takiego rozwiązania skorzystać mogą jedynie osoby posiadające własny biznes. Jest dużo lepsza od standardowych form asekuracji pożyczki, np. zastaw lub hipoteka.

Poza tym w pierwszym roku czynność była bezpłatna. Aktualnie to tylko 0,5% całej wartości. Warto wspomnieć, że gwarancja dotyczy około 60% kredytu obrotowego lub 3,5 mln zł i nie trwa dłużej niż 27 miesięcy.

Żeby uzyskać gwarancję trzeba przekazać wniosek do banku, w którym firma posiada konto. Cała procedura prowadzona jest w porozumieniu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który uważany jest za gwaranta kredytowego. W momencie pojawienia się problemów ze spłatą rat to BGK pomaga, ale pieniądze muszą zostać zwrócone wraz z odsetkami.

red. Justyna Błahut
ecodomu.eu

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *