Współczesna sytuacja z uzależnieniami

Teoretycznie mówi się o uzależnieniach bardzo dużo i to w różnych kontekstach. To sprawia, że mamy pewne przekonanie, że temat ten dociera do wielu osób i może być omawiany we właściwy sposób. W praktyce te działania jakie są podejmowane w walce z uzależnieniami będą nikłe, albo w ogóle ich nie ma. Instytucje publiczne, społeczne działają biernie i nie podejmują żadnych istotnych kroków. Mamy dyskusje, w których pojawia się często ubolewanie nad tym jak wygląda sytuacja ludzi uzależnionych, jak poważne skutki ich dotyczą. Wszystko jednak kończy się wyłącznie na dyskusjach, a bierność jaka jest tutaj zachowywana przez instytucje sprawia, żę nic się nie dzieje, sytuacja się nie poprawia, a wręcz przeciwnie problem uzależnień jeszcze mocniej się uwidacznia. Warto jednak szerzej omówić temat uzależnień między innymi dlatego, że powodują one określone skutki fizyczne i psychiczne, wpływają istotnie na ludzki organizm.

Uzależnienie to problem społeczny, który nie jest definiowany przez Encyklopedię PWN, Katechizm Kościoła Katolickiego czy leksykony. Podobnie nie będziemy mogli znaleźć definicji słowa nałóg. Warto więc skierować się do języka angielskiego i słowa addiction, które pochodzi od łacińskiego addictus, co oznaczało w Starożytnym Rzymie osobę, która była przez sąd oddana wierzycielowi za długi, których nie spłaciła. Był to sposób ubezwłasnowolnienia takiej osoby.

Uzależnienie można traktować jako problem psychiczny, prowadzone są w tym kierunku różnorakie badania, które dotyczą aspektów psychologicznych, biologicznych oraz społecznych. Podkreślano, że ten problem jest złożony, a uzależnienie wynikać może z wielu różnych czynników, które będą wpływać na to jak ten problem się kształtuje. Uzależnić można się między innymi od alkoholu, narkotyków, papierosów, seksu, telewizji, hazardu, internetu, pracy. Źródła uzależnień są naprawdę mocno zróżnicowane i nie da się ich ogólnie opisać. Pokonanie uzależnień będzie w dużej mierze uzależniona od tego czy dobrze poprowadzona będzie psychoterapia.

Takim często spotykanym problemem jest między innymi siecioholizm, który będzie dotyczył zazwyczaj młodych osób. Polega na tym, że nie kontroluje się używania internetu. Jest to bezpośrednio związane z tym, żę dochodzi do zaburzenia normalnego życia. Osoby uzależnione od internetu swój czas przede wszystkim spędzać będą na czatach, forach internetowych, grupach dyskusyjnych. W przypadku takich osób pojawia się również problem zaburzenia rytmu dobowego. Dlatego nocami w sieci widać zazwyczaj te same osoby i może to być znak pojawiającego się u nich uzależnienia. Jeśli chodzi o uzależnienia obecnie nadal najczęściej spotykany problem to alkohol. Jego spożywanie powodować będzie pozorną przyjemność, która sprawia, żę dalej chętnie do niego wracamy, ponieważ w pewnym momencie tej przyjemności zaczyna nam brakować i znów chcemy pić. Trzeba jednak pamiętać o tym, że alkohol wpływa poważnie na nasz organizm i może powodować różnorakie choroby. W naszym kraju nadal jest to jednak najczęściej spotykane uzależnienie.

Zobacz stronę: partnerstwodlapracy.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *