W poszukiwaniu oszczędnej i ekologicznej termoizolacji

Gdy budujemy dom często zastanawiamy się nad tym, jak ograniczyć koszty związane z tego rodzaju inwestycją. Pomysłów jest chyba tyle samo, co osób podejmujących się tego zadania, ten jednak, który wiąże się z oszczędzaniem na dobrym ociepleniu domu, może być uznany za szczególnie mało atrakcyjny.

Owszem, na pewnym etapie wspomniana inicjatywa wydaje się przemyślana i uzasadniona, pozorna oszczędność zaczyna działać jednak na naszą niekorzyść w tym samym momencie, w którym niskie temperatury nakazują nam zastanowić się nad dogrzewaniem domu. Jeśli ocieplenie jest wykonane prawidłowo, możemy liczyć na spore korzyści finansowe, nie powinniśmy jednak pomijać również znaczenia, jakie starannie przemyślana izolacja ma dla środowiska naturalnego. Osoby, które się na nią decydują nie zużywają zbyt wielu paliw opałowych, a tym samym nie przyczyniają się też do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych zanieczyszczających naszą planetę. Należy mieć też na uwadze to, że termoizolacja budynku może być znakomitym pomysłem na jego wzmocnienie. Nie tylko pozwala mu lepiej chronić się przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego i czynników atmosferycznych, ale i przyczynia się do tego, że staje się on w większym stopniu odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Niestety, termoizolacja nie jest wcale zagadnieniem prostym, samodzielne poszukiwanie najlepszego materiału może okazać się więc znacznie mniej skuteczne niż początkowo nam się to wydawało. Podstawowym problemem jest zróżnicowanie dostępnych rozwiązań i potrzeba dopasowywania ich do indywidualnych potrzeb, jeśli więc obawiamy się, że stajemy przed zadaniem, którego sami nie rozwiążemy, powinniśmy skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Ci zwykle nie mają jednego tylko materiału, który polecaliby swoim klientom, nie można jednak nie dostrzec tego, że w centrum ich zainteresowania coraz częściej zaczyna się pojawiać piana PUR i izolacja natryskowa. Jej wykorzystanie jest chwalone przede wszystkim dlatego, że umożliwia nam minimalizację strat cieplnych, ponieważ zaś forma nanoszenia izolacji jest bardzo przyjazna, a sama piana charakteryzuje się silną adhezją, możliwe staje się nanoszenie jej bezpośrednio na izolowaną powierzchnię.

Piana PUR posiada także przynajmniej kilka zalet, które mogą być dla nas miłym zaskoczeniem. Nie tylko ogranicza hałas, ale również zapobiega procesowi skraplania się wilgoci, do czego często dochodzi na ścianach budynku. Jest też podatna na działanie rozpuszczalników wykorzystywanych zarówno w domu, jak i w przemyśle.

Zobacz więcej na: wiertniczy.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *