Uzależnienia – jak to wygląda obecnie?

W teorii mówi się o uzależnieniach naprawdę wiele i to w różnych miejscach. To sprawia, że istnieje przekonanie, że temat ten dociera do wielu osób i omawiany będzie nieco szerzej. W praktyce te działania jakie w ogóle są podejmowane w walce z uzależnieniami są nikłe, albo w ogóle ich brakuje. Instytucje publiczne a także społeczne działają biernie, a ta bierność przyczynia się w jakieś mierze do tego, że problem uzależnień się rozszerza. W tych dyskusjach jakie są prowadzone i dotyczą tego tematu pojawia się ubolewanie nad tym jaką siłą są wszelkie uzależnienia i jak wpływają na ludzkie życie. W praktyce jednak nie robi się nic, by z tymi uzależnieniami sobie poradzić. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że każde uzależnienie powoduje określone skutki fizyczne i psychiczne. Wato więc podjąć ten temat nieco szerzej i coś więcej o nim powiedzieć.

Uzależnienie to ewidentnie problem społeczny, nie ma definicji tego słowa w encyklopediach, leksykonach czy dokumentach Kościoła. Nie ma również definicji słowa nałóg. Dlatego wydaje się, żę powinniśmy się skierować do języka angielskiego i słowa addiction, które pochodzi od łacińskiego addictus, co oznacza osobę, która była w Starożytnym Rzymie oddana wierzycielowi za długi, których nie była w stanie sama spłacać. Była to w jakieś mierze forma ubezwłasnowolnienia takiego osoby.

Uzależnienie traktować można jako problem psychiczny, prowadzone były nad tym tematem szeroko zakrojone badania odnoszące się do aspektów psychologicznych, biologicznych i społecznych. Podkreślano zawsze, że ten problem będzie złożony, a uzależnienie wynikać może z wielu różnych czynników, które decydują o tym jaki będzie to problem. Uzależnić możemy się między innymi od alkoholu, hazardu, narkotyków, nikotyny, telewizji, seksu, internetu i wielu innych rzeczy. Źródła uzależnień są nieograniczone, dlatego jest to tak poważny problem, którego pokonanie uzależnione może być od dobrze prowadzonej psychoterapii.

Takim często obecnie spotykanym uzależnieniem będzie siecioholizm, który dotyczy najczęściej młodych osób, które nie potrafią funkcjonować bez internetu. Jest to bezpośrednio związane z zaburzeniem normalnego życia. Osoby uzależnione od internetu spędzają swój czas na forach, grupach dyskusyjnych i czatach. W ich przypadku dochodzi bardzo często również do zaburzenia rytmu dobowego. Dlatego nocami w sieci spotykamy właśnie ciągle te same osoby. Jeśli chodzi o uzależnienia obecnie takim największym problemem nadal jest alkohol. Powoduje on pozorną przyjemność, która sprawia, że chętnie do niego wracamy, gdy tej przyjemności będzie nam brakować. Jednocześnie trzeba pamiętać jednak, że alkohol sieje spustoszenie w naszym organizmie i jest przyczyną wielu poważnych chorób. Mimo tego nadal w naszym kraju jest to najczęściej spotykane uzależnienie, z którym zmaga się wiele osób. Jego pokonanie okazuje się być bardzo trudne, wymaga bardzo silnej woli, by całkowicie zaprzestać picia. Każde ponowne spożycie u takiej osoby powoduje, że wraca ona do regularnego spożywania.

Odwiedź stronę: smakpol.elblag.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *