Protezy zębowe – jakie są ich rodzaje?

Czasami może się okazać, że nawet mimo naszych starań sztuczne zęby będą u nas koniecznością. Zanim wybierzemy dla siebie protezę warto poznać to jakie obecnie możliwości daje nam protetyka. Opcji będzie kilka ale rodzaj protezy zależy od finansowych możliwości i własnych zębów. Warto poznać różnice jakie występują między ruchomymi i stałymi protezami. Każdy brak w uzębieniu musi być uzupełniony, ponieważ inaczej będą różne zaburzenia. Zęby sąsiadujące z luką przemieszczają się a przeciwstawne się wysuwają. Może dochodzić do przeciążania i rozchwiania. Konsekwencją uśmiechu szczerbatego będzie zaburzenie w funkcjonowaniu stawów żuchwy albo też ogólnie gorszy stan zdrowia.

Stałe uzupełnienia protetyczne

Najprostszą dostępną opcją będą tak zwane koronowe wkłady, które odpowiadają za przygotowanie części korony i w pewnych przypadkach zastępują plombę. Jeśli chodzi o poprawę koloru i kształtu zęba stosuje się licówki. To cienkie nakładki przyklejane na zęby. Jeszcze inną opcją jest korona, która będzie mocowana na zębie albo wkładzie koronowo – korzeniowym. Jako stałą protezę traktuje się most, który ma uzupełniać brak jednego bądź kilku zębów. Funkcję filarów mogą pełnić dla niego własne zęby. Ostatnio wykonuje się także mosty na implantach. Dzięki temu można uzupełnić pojedynczo zęby, ale to taka opcja, która będzie kosztowna. Przy dużych brakach raczej wybiera się tańsze alternatywy dla tego.

Rodzaje protez ruchomych:

Protezy mogą być albo częściowe albo całkowite. Pierwsze charakteryzują się tym, że osiadają i oparte są praktycznie tylko o błonę śluzową. Lepszym rozwiązaniem mogą być tak zwane szkieletowe protezy, które będą oparte na własnych zębach i dzięki temu nie trzeba bać się osiadania. Wytrzymują one siłę żucia na poziomie standardowego żucia człowieka. Dodatkowo mogą być również opcją stabilniejszą, łatwiejsze są w utrzymaniu higieny i stworzą mniejsze ryzyko pojawienia się chorób przyzębia. Mają konstrukcję wytrzymałą, sąd delikatniejsze. Korony nakłada się na zdrowe zęby. Jeśli ktoś będzie chciał się zdecydować na protezę całkowitą. Górne na ogół dobrze będą się trzymać są mniej stabilne. Ten problem rozwiązuje się w ramach wszczepienia przynajmniej dwóch implantów. Wśród protez ruchomych dość rzadko, ale jednak pojawić się mogą również propozycje protezy overdenture, a więc taka opcja, która przygotowana jest na własnych korzeniach i zaopatrzona jest w zaczepy. Mają one swoje zastosowanie, przy resztkowym uzębieniu, gdy mamy już słabe korzenie, albo też jest ich niewiele.

Przyzwyczajenie do protezy

Wśród ruchomych protez mamy już różne propozycje. Pojawia się często pytanie jak będzie można sobie z nią poradzić. Na początek będzie dość trudno, to jednak ciało obce w ustach i takie włąśnie odczucie będzie dominowało. Trudności z mówieniem czy jedzeniem mogą nam dokuczać i pojawia się pytanie jak będzie można sobie z tym poradzić. Na pewno trzeba się tego nauczyć. Należy wszystkie słowa dokładnie wymawiać, artykułować, ponieważ w ten sposób będzie to skuteczniejsze docieranie ze swoimi słowami do słuchacza. Podobnie z jedzeniem trzeba się jakoś przełamać i nauczyć się również jeść niewielkimi kęsami. To na czym powinno nam zależeć to również komfort, dlatego warto psychicznie nastawić się na noszenie protezy i możliwe, że potem przyzwyczajenie się do niej stanie się już zdecydowanie łatwiejsze. najwięcej zależy tak naprawdę od nas i jeśli będziemy we stanie się do tego przygotować to będziemy mogli z protezą sobie poradzić.

Więcej ciekawostek znajdziesz na: akademiazebow.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *