Pożyczka krótkoterminowa, kredyt na karcie kredytowej i kredyt gotówkowy – jak działają te produkty

Kiedy potrzebujesz dodatkowych pieniędzy na swoje wydatki, do dyspozycji masz 3 produkty finansowe. Kiedy wybrać pożyczkę krótkoterminową, kredyt na karcie lub kredyt gotówkowy i czym różnią się od siebie te produkty.

pozyczki-5

Pożyczka krótkoterminowa

Pożyczek na krótkie okresy udzielają tzw. instytucje pozabankowe. Ich flagowym produktem są właśnie pożyczki krótkoterminowe i w tym zakresie obsługują swoich klientów. Serwisy pożyczkowe dysponują własnym majątkiem pochodzącym od właścicieli i akcjonariuszy i z tego majątku udzielają pożyczek. Każda firma pożyczkowa, pożyczając klientowi pieniądze, podpisuje z nim umowę cywilnoprawną. W razie ewentualnych sporów sprawy rozstrzygane są na podstawie zapisów Kodeksu Cywilnego.

Pożyczka i kontrola finansowa

Choć firmy pożyczkowe nie podlegają, tak jak banki, kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, to są kontrolowane przez Urząd Kontroli Konkurencji i Konsumentów oraz Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Dlatego biorąc pożyczkę w serwisie pożyczkowym, masz pewność bezpiecznych pieniędzy.

Pożyczka jako szybki sposób na dodatkowe pieniądze

Skorzystanie z pożyczki krótkoterminowej to jeden z najszybszych sposobów dodatkowego finansowania. Pożyczkę ze znanego serwisu Wonga dostaniesz na swoje konto już nawet po 5 minutach od przesłania wniosku pożyczkowego (zależy od godzin pracy Twojego banku oraz godzin pracy Biura Informacji Kredytowej). Żaden bank nie jest w stanie, tak szybko jak serwis pożyczkowy przekazać na Twoje konto dodatkowej gotówki.

Pożyczka jako wygodny sposób na dodatkowe pieniądze

Wygoda pożyczki polega na tym, że bez wychodzenia z domu, wypełniania stosu dokumentów i przedstawiania wielu zaświadczeń, dostajesz potrzebne pieniądze. Wystarczy komputer z dostępem do internetu i telefon komórkowy, żeby złożyć wniosek pożyczkowy. Teraz pozostaje tylko czekać na decyzję serwisu.

Pożyczka na dowolny cel

Pieniądze z pożyczki przeznaczysz na dowolny cel. Żaden serwis pożyczkowy nie zapyta Cię, po co pożyczasz 500 lub 700 zł i na co je wydasz. Za pożyczkę możesz zapłacić za bieżące wydatki lub sfinansować wakacyjny wyjazd, lub kupić nowy sprzęt do domu. Decyzja należy tylko do Ciebie.

Dowolna kwota pożyczki i wybrany termin spłaty

Przy pożyczaniu pieniędzy z serwisu pożyczkowego sam ustalasz, jakiej kwoty pożyczki potrzebujesz i po jakim czasie chcesz ją zwrócić. Statystyczny pożyczkobiorca serwisu www.wonga.pl pożycza 680 zł na okres 42 dni. Pożyczka przeznaczona jest więc dla każdego, komu potrzeba szybkich pieniędzy, ale w małej kwocie i na krótki okres.

Pożyczka i opłaty

Serwisy pożyczkowe jako opłatę za udzielenie pożyczki ustalają prowizję od wypłacenia Ci tej pożyczki. Im krótszy okres, na jaki bierzesz pożyczkę i lepsza ocena punktowa z BIK, tym niższa prowizja za pożyczkę. Za pożyczkę zapłacisz też mniej, jeśli skorzystasz np. z Programu Korzyści w serwisie Wonga. Każde terminowo spłacone zobowiązanie, to okazja do przejścia na kolejny poziom w Programie Korzyści i skorzystanie z niższych opłat za pożyczkę.

Pożyczki dla nowych klientów

Wiele firm pożyczkowych, w tym również serwis Wonga, proponuje swoim nowym klientom specjalne promocje na pierwszą pożyczkę. Jako nowy klient serwisu Wonga, weźmiesz pożyczkę w wysokości do 750 zł na maksymalnie 60 dni za jedyne 10 zł. Za pożyczkę zapłacisz prowizję w wysokości 10 zł za wypłacenie Ci pieniędzy przez serwis – łącznie zwrócisz więc tylko 760 zł.

Karta kredytowa

Kolejnym produktem dodatkowego finansowania, kiedy brakuje Ci środków na koncie, jest karta kredytowa. Ponad połowa klientów Wonga deklaruje, że jako alternatywę pożyczki mogła wybrać kredyt na karcie. Pożyczkobiorcy zdecydowali się jednak na pożyczkę, ze względu na łatwość skorzystania z usługi i jej proste zasady. Karta kredytowa to dość skomplikowany produkt finansowy, wymagający od klienta wiedzy finansowej i zaangażowania.

Opłacalność kredytu na karcie kredytowej

Kiedy dobrze poznasz działanie karty kredytowej i nauczysz się, jak i kiedy ją spłacać, karta może być kolejnym sposobem na szybkie uzupełnienie braków w domowym budżecie. Jednak zanim poznasz zasady obsługi karty, musi minąć sporo czasu. Kredyt na karcie kredytowej to najwyżej oprocentowany produkt bankowy, dlatego lepiej z niego zrezygnuj, jeśli chcesz uniknąć nadmiernego zadłużenia.

Karta jako długoterminowe zobowiązanie

Klienci Wonga rezygnowali ze skorzystania z karty kredytowej, ponieważ taka forma finansowania była długoterminowym zobowiązaniem. Karta każdego miesiąca obciąża domowy budżet, bo kiedy raz z niej skorzystasz, trudno Ci z niej zrezygnować.

Karta i sposób działania

Jesteś w sklepie i właśnie zabrakło Ci pieniędzy. Wyciągasz kartę kredytową i płacisz nią za zakupy. Na Twoim rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowym brakuje środków, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać dodatkowy kredyt z banku. Zapłacenie kartą kredytową oznacza zaciągnięcie kredytu bankowego. Płacisz nie swoimi pieniędzmi, ale pieniędzmi pożyczonymi z banku. Na karcie masz przyznany przez bank limit, z którego możesz skorzystać.

Karta i okresy bezodsetkowe

W przypadku karty zaciągniecie kredytu jest opłacalne tylko wtedy, kiedy wykorzystasz na niej tzw. okresy bezodsetkowe. Kiedy płacisz kartą za zakupy, bank udziela Ci kredytu, ale nie od razu zaczyna naliczać odsetki za pożyczone pieniądze. Na spłatę kredytu na karcie masz określoną liczbę dni i dopiero kiedy spłacisz kredyt po terminie, zapłacisz za kredyt odsetki.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy przypomina w pewnym sensie pożyczkę z serwisu pożyczkowego. Jednak między dwoma produktami występują znaczące różnice. Jedyną instytucją udzielającą kredytów gotówkowych jest bank. Banki pożyczają klientom pieniądze, a wszystkie transakcje zawarte między bankiem a klientami podlegają prawu bankowemu. Nad bankami sprawuje też kontrolę Komisja Nadzoru Finansowego.

Wysokość kredytu gotówkowego

Kiedy potrzebujesz większych pieniędzy niż tylko kilkaset złotych, kredyt gotówkowy będzie dla Ciebie odpowiednim produktem. Banki udzielają kredytów w wysokości od 500 do 150-200 tys. zł. Są to duże zobowiązania, których płatność rozłożona jest na regularne raty od 12 miesięcy do kilku lat. Kredyt gotówkowy stanowi więc zobowiązanie długoterminowe.

Cel kredytu gotówkowego

Choć banki deklarują, że kredyt weźmiesz na dowolny cel, to stosują wykluczenia. W przypadku większości kredytów nie możesz z nich skorzystać, kiedy planujesz rozwijać działalność gospodarczą i na nią przeznaczyć dodatkowe środki. Teoretycznie bank nie wymaga od Ciebie podania celu, na jaki bierzesz kredyt, ale w praktyce musisz określić, na co wydasz pieniądze.

Szybkość działania banków

Coraz więcej banków oferuje tzw. szybkie kredyty gotówkowe, które dostaniesz nawet w 15 minut. Podobnie, jak w przypadku pożyczki skorzystasz też z platformy internetowej, żeby złożyć wniosek kredytowy. Jednak cała procedura uzyskania kredytu nie jest już tak prosta, jak wzięcie pożyczki. Przy kredycie musisz dostarczyć zaświadczenia o zatrudnieniu, a także odesłać do banku podpisaną umowę kredytową. Otrzymanie kredytu uzależnione jest również od Twojej zdolności kredytowej.

Kiedy szybko potrzebujesz pieniędzy, skorzystaj z pożyczki krótkoterminowej lub karty kredytowej. Po kredyt gotówkowy sięgnij wtedy, kiedy planujesz większe wydatki i nie boisz się długoterminowego spłacania zobowiązania.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *