Poranny komentarz walutowy – na walutach bez większych zmian

Sytuacja na rynku walutowym w porównaniu do rynku giełdowego pozostaje dość stabilna. Pomimo napiętej sytuacji na Ukrainie nie widać dynamicznych wzrostów notowań jen czy też franka szwajcarskiego. Dość stabilne pozostają także notowania walut krajów EM, w tym także złotego. Najsłabiej prezentują się oczywiście notowania rubla, co oczywiście biorąc pod uwagę wydarzenie poranka nie powinno dziwić

Najciekawszym wydarzeniem poranka według nas było obcięcie ratingu dla Rosji przez agencję S&P. Agencja ścięła rating Rosji z BBB do BBB- i podtrzymała negatywne nastawienie, co sugeruje, że jest szansa na dalszą obniżkę oceny kredytowej kraju. Decyzja agencji to oczywiście efekt sytuacji politycznej, sankcji gospodarczych oraz hamującej gospodarki. Rosyjska giełda w efekcie decyzji otworzyła się na sporych minusach, a rubel w stosunku do dolara amerykańskiego zaczął mocniej tracić (obecnie traci dziś ok. 0,65%). Minister finansów Rosji w komentarzu do decyzji agencji stwierdził, że jest ona bardziej polityczna niż merytoryczna oraz że inwestorzy nie powinni się jej wystraszyć, albowiem można jej było oczekiwać.

Trudno oczekiwać by jakieś wydarzenia przyćmiły dziś wpływ konfliktu na wschodzie na rynki. Poza danymi o godz. 10:30 z Wielkie Brytanii (sprzedaż detaliczna) oraz indeksami koniunktury z USA po południu nie ma dziś w kalendarzu żadnych istotnych publikacji makro.

 

Działa Analiz XTB

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *