Nie radzisz sobie ze spłatą długów? Dowiedz się jak można temu zaradzić

Zdarzyły Ci się nietrafione decyzje finansowe i teraz musisz zmierzyć się z narastającą liczbą zobowiązań? Zamiast unikać wierzycieli, uzgodnij z nimi warunki ugody, dzięki której powoli, ale systematycznie będziesz mógł spłacać zadłużenie.

Zobowiązania finansowe ma każdy z nas, ale… nie każdy dobrze radzi sobie z ich terminowym uregulowaniem.

Wystarczy utrata pracy połączona z brakiem oszczędności na koncie, aby okazało się, że konieczne jest szukanie pomocy wśród znajomych. O ile termin oddania takiej pożyczki zwykle można  przesunąć (czego jednak należy unikać), o tyle kłopot pojawia, gdy mowa o zadłużeniu w banku czy innej instytucji finansowej lub firmie telekomunikacyjnej.

Takie firmy  szybko upomną się o pieniądze – wystarczy tylko kilka dni opóźnienia w spłacie kolejnej raty.

Gdy spłata długów nie następuje zgodnie z ustalonym w umowie harmonogramem, sprawa może trafić do firmy windykacyjnej. Czy na tym etapie możliwe jest wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego każdą ze stron? Tak – zawsze można negocjować porozumienie, czyli tzw. ugodę. Podstawową kwestią jest jednak kontakt i przygotowanie się do rozmowy z Doradcą firmy windykacyjnej i chęć dogadania się.

Krok pierwszy – jak zacząć spłatę długów?

Spłata długów zawsze powinna zacząć się od podliczenia, komu i ile jesteś winien. Łatwo się w tym pogubić. Dlaczego? Gdy wierzycieli jest kilku, to nie tylko wysyłają oni pisma (najczęściej ponaglenia i wezwania do zapłaty),ale także naliczają od zadłużenia dalsze odsetki w wysokości ustawowej. Jeżeli  unikasz tematu zadłużenia, a nawet wypierasz zobowiązania ze świadomości, to możesz łatwo przestać kontrolować swoje finanse.

Podstawowy krok to zatem podliczenie zobowiązań.

Krok drugi – dochody kontra wydatki, czyli czas na ugodę z wierzycielem

Po zsumowaniu wydatków możesz rozplanować budżet, a następnie ustalić, jaka jego część będzie miesięcznie przeznaczana na spłatę zaległych zobowiązań.

Jeżeli sprawa długu (lub sprawy) trafiły do firmy windykacyjnej, to warunki spłaty zadłużenia należy ustalić z jej doradcami. Najłatwiej zrobić to telefonicznie. Przykładowo z firmą ULTIMO wspólnie można ustalić dopasowaną indywidualnie wysokość miesięcznej raty i harmonogram spłat wraz z dokumentem ugody.

Po sprecyzowaniu szczegółów nie pozostaje nic innego, jak tylko… regularnie płacić. Taka wynegocjowana miesięczna rata nie obciąża nadmiernie domowego budżetu, a jednocześnie wstrzymuje wszystkie inne działania wierzyciela – skierowanie sprawy na drogę sądową.

Dlaczego warto podpisać ugodę z wierzycielem?

Dłużnicy różnie reagują na konieczność uregulowania swoich zobowiązań. Niektórzy unikają kontaktu, zamiast dogadać się z wierzycielami co do warunków spłaty zadłużenia. Jednak w ten sposób szkodzą sobie. Dlaczego?

Wierzyciel ma cały wachlarz możliwości, aby dochodzić należności. W pierwszej kolejności najczęściej sprawa trafia do firmy windykacyjnej. Jeżeli nie uda się w drodze rozmów wypracować ugody z dłużnikiem, sprawa może trafić do sądu, który po zbadaniu całokształtu okoliczności faktycznych i prawnych może wydać wyrok zasadzający od dłużnika kwotę długu

Gdy wyrok nie zmobilizuje dłużnika do spłaty zadłużenia – to sprawa  może znaleźć swój finał w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez  właściwego komornika.

Przekazanie sprawy zarówno do sądu, a po uzyskaniu tytułu wykonawczego do  komornika generować może kolejne koszty, które obciążą konto dłużnika. Efekt? W przypadku uzyskania przez wierzyciela tytułu wykonawczego ,to poza odsetkami od przeterminowanego zadłużenia ,dłużnik będzie  musiał uregulować również   koszty sądowe ,a jeżeli sprawa trafi do komornika – również koszty postępowania egzekucyjnego

Masz zaległe zobowiązania finansowe? Spłata długów wcale nie musi być tak uciążliwa jak Ci się wydaje. Zamiast unikać problemu, wyjdź mu naprzeciw i zaproponuj warunki spłaty zadłużenia. W ten sposób sukcesywnie pozbędziesz się balastu w postaci długów.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *