Najczęstsze powody otrzymania negatywnej decyzji kredytowej

Zdecydowałeś się na podreperowanie swojego budżetu domowego szybką pożyczką lub kredytem i chociaż twoje dochody są wystarczające, wniosek został odrzucony? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie powinieneś mieć problemu z otrzymaniem kredytu, jednak banki biorą pod uwagę bardzo wiele czynników. Sprawdź, od czego może zależeć negatywna decyzja kredytowa.

Young attractive woman doing paperwork

Twoja wiarygodność jako potencjalnego kredytobiorcy jest dla instytucji finansowej niezwykle ważna. Przed podjęciem decyzji o udzieleniu ci kredytu lub pożyczki będzie ona bardzo dokładnie sprawdzana, na kilka różnych sposobów.

Pierwsze kroki w sprawie informacji o przyszłym kliencie firma pożyczkowa kieruje do Biura Informacji Kredytowej. Biuro przechowuje dane nie tylko o twoich aktualnych zobowiązaniach ale także o tych, które już zostały przez ciebie spłacone. Na podstawie tych kilku informacji bank lub firma pożyczkowa dokonuje scoringu czyli krótko mówiąc, określa twoją wiarygodność. Polega to na porównywaniu profili klientów, którzy po otrzymaniu pożyczki spłacali ją w terminie.Każda informacja o tobie jest punktowana. Możesz zdobyć od 192 do do 632 punktów. Żeby otrzymać kredyt musisz mieć jak największą ilość punktów. Pamiętaj, że im więcej problemów ze spłatą poprzednich zobowiązań miałeś lub aktualnie zalegasz z jakimiś opłatami, tym większe jest ryzyko odrzucenia wniosku. Nie będziesz wiarygodny w oczach instytucji finansowej i potraktują cie jako kogoś, kto nie zwróci pożyczonych pieniędzy.

Twoje szanse maleją także kiedy nie masz żadnej historii kredytowej, ponieważ bank nie będzie wiedział w jakim stopniu może ci zaufać.

Im częściej w ciągu kilku miesięcy wnioskowałeś o zobowiązanie, tym mniejsza będzie twoja wiarygodność. Skoro inne banki ci nie zaufały, to dlaczego ten miałby?

Jeśli widniejesz na liście Krajowego Rejestru długów, Rejestru Dłużników ERIF lub InfoMonitora Biura Informacji Gospodarczej to nie masz szans na otrzymanie pozytywnej decyzji odnośnie kredytu, o który wnioskujesz.

Zwracaj uwagę na to, żeby dostarczyć wszystkie dokumenty i prawidłowo wypełnić wnioski, ponieważ drobna pomyłka może zaważyć na decyzji kredytowej.

Artykuł został przygotowany we współpracy z ekspertami Ferratum Bank, który jest specjalistą od udzielania pożyczek krótko i długo terminowych na terenie 21 krajów.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *