Jak sprzedać złoto?

Złoto sprzedać można na wiele sposobów. Jak zawsze, niektóre są lepsze niż inne. Oto przegląd możliwości.

Czasami po prostu nie ma innego wyjścia i sprzedać złoto trzeba. Warto zastanowić się jednak na tym, jak zrobić to w najkorzystniejszy i najbezpieczniejszy sposób.

141166942192344700

Szybko i pewnie: tam, gdzie kupione

To najpewniejszy sposób na sprzedaż złota. Po pierwsze dlatego, że nie trzeba szukać skupu i tracić czasu na porównywanie ofert. Po drugie, ze względu na bezpieczeństwo transakcji. A po trzecie – ponieważ przez cały czas posiadania kruszcu wiadomo, że w razie czego znajdzie nabywcę.

Jest tylko jeden problem. Żeby skorzystać z tej opcji trzeba myśleć o sprzedaży już w momencie kupna złota. Gwarancja odkupienia udzielana jest bowiem tylko tym, którzy dokonali transakcji w danym miejscu.

Ryzykowny skup online

Kto nie przemyślał sprawy przy kupnie, temu pozostają metody alternatywne. Jedną z pierwszych i w dzisiejszych czasach nasuwających się wręcz automatycznie jest skup złota online. Na pozór to same plusy.

Żeby go znaleźć wystarczy wpisać hasło do wyszukiwarki. Nie trzeba ruszać się z domu ani nawet sprzed komputera. Co więcej, można w miarę wygodnie porównać sobie ceny skupu.

Ale uwaga: skup online to pewne ryzyko. Pół biedy, jeśli po złoto przyjeżdża kurier z gotówką. Gorzej, gdy trzeba je wysłać samemu – a na pieniądze poczekać. Można się sparzyć.

Pewnie i powszechnie: skup złota

To dlatego wiele osób decyduje się na tradycyjny, stacjonarny skup złota. Trzeba się wprawdzie trochę nachodzić, ale transakcja odbywa się z ręki do ręki – nie ma ryzyka, że ktoś kogoś wykiwa.

Co więcej, firm prowadzących skup złota jest dość sporo. To nie tylko duże przedsiębiorstwa zajmujące się inwestycjami, ale także jubilerzy czy kantory. Skupy złota otwierają swoje placówki na przykład w centrach handlowych – trudno przegapić.

Trzeba jednak uważać. Ceny w poszczególnych skupach mogą się znacznie różnić. Z reguły są o kilka-kilkanaście procent niższe niż rynkowe.

Komis dla cierpliwych

Jeszcze gorzej wypadają pod tym względem komisy. Tu nie tylko ceny są niższe, ale sprzedający nie dostaje swoich pieniędzy od razu. Oddaje jedynie złoto „w komis” co oznacza, że na gotówkę musi poczekać, aż firma sprzeda jego kruszec. Co może trwać kilka miesięcy a nawet lat.

Lombard bierze wszystko

W lombardzie wprawdzie gotówkę dostać można do ręki jednak będzie jej jeszcze mniej. Z reguły firmy tego rodzaju skupują złoto w cenach niższych od rynkowych nawet o jedną trzecią. Z drugiej jednak strony biorą wszystko i od każdego (czego nie da się powiedzieć o skupach).
Uwaga – przepisy

Niezależnie od miejsca sprzedaży złota warto uważać na przepisy. Złoto podlega takim samym regulacjom co inne dobra fizyczne – na przykład samochody. Kto więc trzyma złoto dłużej niż cześć miesięcy, nie musi przy jego odsprzedaży płacić podatku dochodowego. Jeśli transakcja przeprowadzana jest szybciej, uzyskaną kwotę trzeba uwzględnić w rocznym PIT.

Uwaga: nawet, jeśli nie występuje obowiązek PIT przy transakcji powyżej tysiąca złotych zawieranej między osobami fizycznymi trzeba opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (2 proc.). Na szczęście bierze go na siebie kupujący.

Więcej na ten temat dowiesz się w serwisie oferującym skup złota – mennicastaropolska.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *