Jak rolnik może ubiegać się o macierzyńskie?

Każda osoba, która posiada działalność rolniczą powinna płacić składki do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jest to czynność ważna i w momencie wykrycia możliwych nieprawidłowości surowo karana. Czy na podstawie tych opłat rolnik może ubiegać się o zasiłek macierzyński? W jakich przypadkach ma do niego pełne prawo?

W zgodzie z przepisami, odnowionymi we wrześniu ubiegłego roku, rolnik lub członek jego rodziny może ubiegać się o uzyskanie zasiłku macierzyńskiego. Powinno to nastąpić jedynie w trzech udokumentowanych sytuacjach.

Przede wszystkim w momencie narodzenia dziecka, przysposobienia lub wzięcia do rodziny zastępczej dziecka, które nie ukończyło jeszcze siedmiu lat. Z pewnością prawo do zasiłku otrzymuje osoba, która posiada niezbędne ubezpieczenia społeczne i regularnie dba o podatki.

Warunkiem uzyskania świadczenia jest złożenie wniosku do pobliskiej jednostki KRUS oraz skrócony akt urodzenia. Gdy dziecko zostało adoptowane również dokumenty i zaświadczenia niezbędne do rozwiązania całej sprawy.

red. Justyna Błahut
ecodomu.eu

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *