Jak przechowuje się księgowość firmy?

W zgodzie z przepisami zadaniem każdego przedsiębiorcy jest przechowywanie księgowości. Warto jednak pamiętać, że istnieją dokładne wytyczne dotyczące właściwego gromadzenia i opisywania dokumentów. Jak należy dbać o księgowość?

Na początek warto wspomnieć, że cała dokumentacja firmy musi być przechowywana jako potwierdzenie i w razie potrzeby udostępniana instytucjom podatkowym w celach rozwiązania sprawy. Powinna mieć miejsce w głównej siedzibie , jednostce lub biurze rachunkowym, które zajmuje się sprawami finansowymi działalności gospodarczej.

Poza tym lepiej przetrzymywać ją przez 5 lat zaczynając od roku, w którym przeprowadzono rozliczenie podatkowe. Później archiwizowane materiały uznawane są za nieaktualne, ulegają przedawnieniu i mogą zostać zniszczone lub wyrzucone.

Druki powinny być w posiadaniu właściciela, ponieważ przeprowadza się kontrole, które oceniają firmę pod względem praworządności interesu na podstawie zgromadzonych dowodów. Niedobór faktur lub błędy powodują poważne skutki finansowe oraz prawne.

red. Justyna Błahut
ecodomu.eu

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *