Inwestowanie w fundusze inwestycyjne – plusy i minusy

Inwestowanie nadwyżek pieniędzy jest konieczne, by można było je pomnażać. Polacy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego coraz chętniej lokują swoje oszczędności w różne instrumenty inwestycyjne. Najczęściej wybierają te bezpieczne, takie jak lokaty. Trzeba jednak zaznaczyć, że to te bardziej agresywne formy umożliwiają osiągnięcie dużych korzyści. Poznajcie fundusze inwestycyjne.

Czym są fundusze inwestycyjne?

To forma zbiorowego lokowania kapitału w rozmaite środki inwestycyjne, dzięki czemu możliwe staje się pomnażanie pieniędzy na o wiele bardziej korzystnych zasadach. Wiadomo, że „w grupie siła” i właśnie taką zasadę wyznają ci, którzy decydują się na takie inwestycje.

Plus – możliwość osiągnięcia dużego zysku

To prawda. Fundusze inwestycyjne umożliwiają o wiele większy zarobek, niż ten, jaki gwarantują między innymi lokaty terminowe czy konta oszczędnościowe.

Aby tak było, niezbędna okazuje się właściwa strategia. Okazuje się, że znacznie lepiej jest nabywać  jednostki uczestnictwa w różnych funduszach aniżeli lokować kapitał w jednym.

Plus – możliwość inwestowania dla początkujących

W fundusze inwestycyjne mogą inwestować nawet ci, którzy nie znają jeszcze zasad rynku finansowego. Wystarczy posiadać kapitał i przekazać go specjalistom, którzy sprawnie będą nim zarządzać.

Plus – można inwestować nawet niewielkie oszczędności

Większość z nas uznaje, że inwestować mogą tylko osoby, które mogą pochwalić się pokaźnym portfelem. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że fundusze inwestycyjne pozwala na pomnażanie nawet niewielkich kwot. Jednostki uczestnictwa to wydatek rzędu nawet tylko 50 złotych. Takie nadwyżki pieniędzy posiada praktycznie każdy z nas.

 

Plus – można sprawnie ograniczać ryzyko inwestycyjne

Sprawny inwestor jest w stanie ograniczyć ryzyko inwestycyjne na tyle, by cieszyć się zyskiem, a nie stratą chociażby części wniesionego kapitału. Trzeba dzielić swoje oszczędności i zakładać cały portfel różnych jednostek uczestnictwa w funduszach. Trzeba również inwestować w długim terminie, bo tylko wtedy można poczekać na ustabilizowanie się niekorzystnych wahań.

Minus – ryzyko inwestycyjne istnieje

Fundusze inwestycyjne są jednym z najbardziej agresywnych instrumentów inwestycyjnych. Inwestor nigdy nie ma gwarancji odzyskania całości ulokowanego kapitału. Różne fundusze inwestycyjne charakteryzują się jednak innym poziomem ryzyka, można więc wybierać takie, w przypadku których jest ono znacznie minimalizowane.

Minus – brak wiedzy na temat tego instrumentu inwestycyjnego

Nie jest to wada samego instrumentu inwestycyjnego, ale raczej charakter podejścia do niego potencjalnych inwestorów. Okazuje się, że nasza wiedza z zakresu funduszy jest nadal niewielka. Polacy też najrzadziej wybierają właśnie taki rodzaj inwestycji. Całkowicie niesłusznie, ponieważ to jeden z instrumentów, który pozwala na największe zyski.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *