E-commerce 2018 – najważniejsze trendy

Firmy działające w branży e-commerce starają się sprostać rosnącym oczekiwaniom swoich klientów – to dlatego z niecierpliwością czekają na prognozowane trendy. Czym będzie żyć branża e-commerce w 2018 roku? W co powinni zainwestować przedsiębiorcy, którzy chcą zwiększyć swoje obroty w e-handlu? Przedstawiamy kierunki rozwoju cyfrowego handlu na najbliższy rok. 

Postępujące przenoszenie usług do sieci

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zakładanie sklepów internetowych – szacuje się, że obecnie w Polsce działa już ok. 23 tysięcy sklepów tego rodzaju, a według prognoz do 2020 r. ich liczba może zwiększyć się nawet do 30 tysięcy. Nie ulega wątpliwości, że konsumenci coraz chętniej wybierają zakupy internetowe. Specjalna platforma sklepowa to dla klienta wygoda i oszczędność czasu; sklepy internetowe budzą także większe zaufanie niż zwykła oferta na stronie www. Warto pamiętać, że przedsiębiorca, który zdecyduje się w ten sposób przenieść swoje usługi do sieci, może też liczyć na wyższe zyski (platforma sklepowa to aktywna sprzedaż w przeciwieństwie do oferty umieszczonej na stronie internetowej). Niektóre osoby prowadzące biznes boją się, że założenie sklepu internetowego to szereg formalności; przeszkodą są dla nich także kwestie techniczne i finansowe. Okazuje się jednak, że przeniesienie usług do sieci może być stosunkowo proste i mało kosztowne – wystarczy spojrzeć na przykładową ofertę jednej z firm umożliwiających przedsiębiorcom założenie własnego sklepu.

Personalizacja oferty

Kwestią równie ważną, co przeniesienie swoich usług do sieci, jest personalizacja oferty. Klienci liczą na to, że oferowane im usługi i produkty będą spełniać ich indywidualne upodobania. Personalizacja to niezwykle silny trend w branży e-commerce i z całą pewnością można stwierdzić, że wciąż będzie się utrzymywać.

Digital marketing i sprzedaż za pośrednictwem kanałów społecznościowych

Innym rozwiązaniem jest oferowanie swoich usług na kanałach społecznościowych. Promocja usług czy produktów na takich kanałach nie wymaga dużych nakładów finansowych, a w dodatku jest niezwykle skuteczna. Z tego względu social media mogą być w najbliższym roku niezwykle atrakcyjne dla branży e-commerce.

Dalszy wzrost rynku mobilnego

Oprócz rosnącej liczby sklepów internetowych rok 2018 powinien upłynąć pod znakiem dalszego wzrostu rynku mobilnego. W poprzednim roku, według raportu Statista, liczba smartfonów i tabletów wynosiła ok. 4,7 mld sztuk, a w 2018 roku może wzrosnąć nawet o kilka procent. To oznacza, że przedsiębiorcy powinni położyć duży nacisk na dostosowanie swoich stron internetowych do wersji mobilnych – użytkownicy, którzy nie mogą zrealizować zakupów lub skorzystać z usługi za pomocą smartfona czy tabletu coraz częściej rezygnują z planowanych aktywności.

Rosnąca popularność pracy zdalnej

Coraz więcej osób pracuje poza domem. Praca zdalna ma wiele zalet – wystarczy mieć mobilne urządzenie z dostępem do Internetu i odpowiednie oprogramowanie, by wykonywać wiele zadań będąc w dowolnym miejscu. Na taką formę zatrudnienia przystaje coraz większa liczba pracodawców; w ten sposób mogą wygodnie delegować obowiązki, a niektóre firmy mogą nawet poprzestać na wirtualnych biurach i w ten sposób zaoszczędzić wydatki związane z wynajmowaniem odpowiednich lokali. Przedsiębiorcy powinni zatem zwrócić szczególną uwagę na aplikacje i programy umożliwiające pracę zdalną (Office 365, poczta elektroniczna itd.).

 

Artykuł sponsorowany.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *