Dlaczego warto zmienić sprzedawcę prądu w firmie?

Korzystanie z taryf urzędowych w firmie wiąże się najczęściej z przepłacaniem za 1 kWh czy 1 MWh. Dlatego każdy przedsiębiorca, chcący zoptymalizować koszty za energię elektryczną, powinien zastanowić się nad zmianą sprzedawcy prądu. Wbrew pozorom jest to bardzo łatwe zadanie.

Kilka słów o liberalizacji

Pierwsze kroki związane z liberalizacją rynku energii zostały podjęte już w latach 90-tych, kiedy to dokonywano m.in. demonopolizacji oraz prywatyzacji podmiotów energetycznych. W 1997 roku powołano do życia Urząd Regulacji Energetyki, jednym z głównych zadań Prezesa URE jest zatwierdzanie taryf, czy monitorowanie bezpieczeństwa dostaw.

Milowym krokiem w procesie liberalizacji rynku był rok 2004, kiedy to Polska wstąpiła do Unii Europejskiej i zobowiązała się do wdrożenia dwóch kluczowych dyrektyw związanych z wewnętrznymi zasadami rynku energii elektrycznej oraz gazu ziemnego. Przystąpienie Polski do UE sprawiło, że liberalizacja nabrała tempa i już od 1 lipca 2004 roku odbiorcy instytucjonalni mogą zmienić sprzedawcę prądu. Trzy lata później taką możliwość uzyskali klienci indywidualni.

Dlaczego warto zmienić sprzedawcę prądu?

Chociaż nadal Regulatorem w Polsce jest URE i rynek nie został do końca uwolniony, to już teraz warto zastanowić się nad zmianą sprzedawcy, gdyż atrakcyjnych ofert na zakup energii elektrycznej nie brakuje. Najważniejszą zaletą jest cena – decydując się na propozycję rynkową przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić od kilku do kilku tysięcy złotych. Wysokość oszczędności zależna jest od miesięcznego zużycia prądu. Zmiana sprzedawcy wiąże się z korzyściami finansowymi, ale są też również inne plusy.

Wybierając ofertę rynkową warto zwrócić uwagę na cenę za 1 kWh / 1 MWh, ale także na takie zmienne jak np. jakość obsługi, dodatkowe profity (np. gwarancja niezmiennej ceny podczas trwania umowy), wsparcie technologiczne, czy doradztwo energetyczne. Niezależni sprzedawcy oferują bardzo szeroki zakres dodatkowych usług.

Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest bardzo prosta – więcej problemu może wiązać się z wyborem odpowiedniej oferty. Wsparciem dla przedsiębiorcy mogą być porównywarki cen prądu np. enerad.pl, dzięki którym można zapoznać się z aktualnymi propozycjami sprzedawców prądu.

Po wyborze odpowiedniej oferty i zawarciu umowy, przedsiębiorca ma dwie możliwości: procedurę zmiany sprzedawcy może przeprowadzić samodzielnie lub podpisać specjalne oświadczenie, w którym upoważni nową firmę energetyczną do przeprowadzenia wszystkich formalności. Drugi sposób jest bardzo prosty i wymaga tylko: złożenia kilku podpisów, dostosowania liczników do wymagań TPA (tylko odbiorcy taryf B i A) oraz rozliczenia się z dotychczasowym sprzedawcą. W przypadku samodzielnego przeprowadzenia zmiany sprzedawcy przedsiębiorca musi:

  • poinformować dotychczasowego sprzedawcę o zmianie lub wypowiedzeniu umowy;
  • powiadomić swojego OSD o zmianie lub podpisać umowę o dystrybucję;
  • dostosować liczniki do TPA (tylko odbiorcy taryf B i A);
  • dokonać rozliczenia z dotychczasowym sprzedawcą.

Procedura zmiany sprzedawcy prądu jest bardzo prosta, a wiąże się nie tylko z korzyściami finansowymi. Dlatego warto zastanowić się nad znalezieniem lepszej i tańszej firmy energetycznej.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *