Czym jest BIK i jak można wyczyścić złą historię kredytową?

Biuro Informacji Kredytowej kojarzy się większości ludzi z czarną listą dłużników. W rzeczywistości gromadzi wszystkie dane, zarówno pozytywne jak i negatywne, zgłaszane przez instytucje finansowe. Trafia tam każdy, kto kiedykolwiek zaciągnął kredyt. Twoja historia kredytowa zależy zatem tylko od ciebie. Wraz z FerratumBank zebraliśmy kilka przydatnych informacji o BIK-u oraz odpowiadamy na pytanie: Czy można wyczyścić złą historię kredytową w BIK-u?

housework

Skąd się wziął BIK?

Powstał przede wszystkim aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo związane z udzielaniem kredytów. Dzięki danym zgromadzonym w BIK-u, bank lub SKOK może określić zdolność potencjalnego klienta do regulowania zobowiązań w terminie. Na podstawie tych danych określa też ryzyko udzielenia kredytu ubiegającej się o niego osobie. Baza BIK-u jest opracowywana tylko na podstawie powiązań z instytucjami, które zgodnie z prawem mogą udzielać kredytów. Instytucja przekazuje te dane tylko jeśli kredytobiorca podpisując umowę wyrazi zgodę na ich udostępnianie, ale w praktyce, jeśli chcemy otrzymać kredyt lub pożyczkę, nie możemy odmówić. Po wygaśnięciu umowy można jednak zabronić przetwarzania informacji na nasz temat składając pismo w Biurze Informacji Kredytowej. Nasze dane mogą być przechowywane w bazie BIK nie dłużej niż 5 lat, ale w celach statystycznych mogą być wykorzystywane nawet 12 lat.

Dwa razy w ciągu roku możesz sprawdzić za darmo swoją historię kredytową w BIK-u na stronie internetowej biura. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na swój temat, które znajdują się w bazie, musisz się zarejestrować i za odpowiednią opłatą uzyskasz do nich dostęp.

Jak  wyczyścić złą historię kredytową w BIK-u?

Jest na to tylko jeden sposób: uregulowanie wszystkich zadłużeń. Nie ma sensu płacić firmom „gwarantującym” wyczyszczenie złej historii kredytowej. Firmy te zazwyczaj pobierają opłaty za to, co możesz zrobić samodzielnie przeglądając rejestry w poszukiwaniu informacji o swojej historii kredytowej. Żadne z ich działań nie sprawią, że przestaniesz figurować na listach BIK-u. Raz na pół roku możesz pobrać darmowy raport, a bardziej obszerny zakres informacji jest dodatkowo płatny.

Dane o kredytobiorcach spływają do BIK-u automatycznie, dlatego jeśli spłacisz wszystkie zaległe zobowiązania finansowe, przestaniesz widnieć na ich liście dłużników. Kiedy z rejestru znikną wszystkie dane o nieterminowych spłatach, będziesz miał większe szanse na zaciągnięcie pożyczki lub otrzymanie kredytu w przyszłości.

Spłacanie pożyczki w terminie nie tylko pozwoli ci zapomnieć o kłopotach z wierzycielem i firmą windykacyjną. Poprawi także twój wizerunek w oczach innych firm pożyczkowych, co  zwiększy twoje szanse na otrzymanie kredytu lub pożyczki w przyszłości.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *