Czy zmiany w metodzie kasowej są korzystne?

W styczniu poprzedniego roku wdrożono poważne zmiany w metodzie kasowej. Przede wszystkim zlikwidowano okres 3 miesięcy, po zakończeniu których właściciel był zmuszony uregulować podatek VAT nawet wtedy, gdy kontrahent nie przekazał opłaty za zakupy. Jakie jeszcze modyfikacje znalazły się w ustawie?

Do grudnia 2012 roku obowiązkiem podatnika było rozliczenie z przeprowadzonych transakcji w ciągu kwartału. Nie miało znaczenia czy klient przekazał należność za towary lub usługi. Było to zdecydowanie niewygodne dla małych firm, gdyż powinny odprowadzać podatek od przychodów, których nadal nie otrzymały.

Obecnie nie obowiązują ograniczenia czasowe. Dlatego tez właściciel firmy nie ma obowiązku przekazywać opodatkowania, jeśli nie uzyskał jeszcze należnych środków.

Trzeba jeszcze dodać, że metoda kasowa nie obejmuje już dostarczania przesyłek w automatach oraz w ramach wewnętrznych zasad, pobierania dotacji, dopłat i innego wsparcia finansowego oraz wykorzystywania urządzeń telekomunikacyjnych na monety lub karty telefoniczne.

red. Justyna Błahut
ecodomu.eu

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *