Czy wyjście na papierosa jest dozwolone?

Życie prywatne oraz zawodowe niejednokrotnie stwarza mnóstwo problemów. Dla niektórych sposobem na odreagowanie są sporty, pogłębianie swoich pasji, dla pozostałych używki. O ile alkohol jest kategorycznie niewskazany w miejscu pracy, o tyle palacze często otrzymują długą listę przywilejów. Czy rzeczywiście zastosowanie przerwy na papierosa jest przymusowe?

W Kodeksie pracy nie ma fragmentów na temat dodatkowych uprawnień dla palących, ale są ogólne informacje o metodach przydzielania przerw dla pracowników realizujących powierzone zadania. Okazuje się, że to wymiar pracy wpływa na długość i częstotliwość wyjść.

Wedle ustaleń zatrudniony, który znajduje się w miejscu pracy minimum 6 godzin w ciągu dnia może liczyć na 15 minut wolnego. Natomiast pracownik przy komputerze, na pięć minut po każdej godzinie spędzonej przed monitorem. Czasami przełożony daje podwładnym godzinną przerwę na obiad, aczkolwiek wydłuża ona czas pracy o godzinę.

Z przekazanych danych wynika, że zatrudniony otrzymuje od kierownika czas wolny w czasie pracy. Ma prawo przeznaczyć je na wybrany cel. Zazwyczaj jest to posiłek, relaks ma powietrzu, rozmowa ze współpracownikami lub właśnie możliwość zapalenia papierosa. Poza wydzielonymi strefami nie powinno się opuszczać stanowiska pracy.

red. Justyna Błahut
ecodomu.eu

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *