Czy wszyscy klienci przychodzą z pozytywnym zastawieniem?

Fundamentem funkcjonowania przedsiębiorstw handlowych lub usługowych są konsumenci, którzy chcą skorzystać z okazji. Okazuje się niestety, że transakcja nie zawsze kończy się sukcesem i przynosi pożądane efekty. Jakiego typu klientów najczęściej przyjmują przedsiębiorcy? Czy zawsze wszystko przebiega bezproblemowo?

Na wstępie należy wyjaśnić, że każdy klient jest inny. Od charakteru i nawyków zależy czy komunikacja będzie dobra. W rzeczywistości ciężko przewidzieć reakcje klienta oraz zrealizowanie usługi lub towaru z oczekiwaniami.

Można jednak dokonać analizy zachowania oraz indywidualnych przypadków i sklasyfikować klientów na cztery kompletnie różne kategorie: nieznajomi – konsumenci, którzy tylko raz wybierają propozycje z oferty firmy i nigdy nie wracają, motyle – osoby, które robią sporadyczne transakcję, aczkolwiek generują wysoki przychód, prawdziwi przyjaciele – osoby, które stale korzystają z usług firmy, kupują wiele oraz ciągle wracają, pąkle – klienci, którzy robią skromne zakupy, ale wciąż powracają.

Najbardziej oczekiwane są dwie końcowe, gdyż zapewniają stałą współpracę, ciągły kontakt i wysoki zysk.

red. Justyna Błahut
ecodomu.eu

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *