Czy warto założyć akta osobowe podwładnych?

Zadaniem kierownika, który rozpoczął współpracę w ramach umowy o pracę, jest przygotowanie oraz prowadzenie dokumentacji osobowej każdego zatrudnionego. To przystępny i szybki sposób na sprawdzenie ukończonych studiów, kwalifikacji lub kariery zawodowej. Co powinno znajdować się w takich aktach?

Na wstępie warto wyjaśnić, że dzielenie dokumentacji na trzy najważniejsze części może w dużym stopniu ułatwić używanie ich przyszłości. Warto zdecydować się na chronologię i tak ułożyć wszystkie materiały.

W pierwszej sekcji należy zebrać pisma z okresu rekrutacji, ubiegania się o posadę oraz rozmowy kwalifikacyjnej, np. CV, życiorys. W kolejnej całą historię aktywności zawodowej w obecnym przedsiębiorstwie, np. pochwały i nagany, zmiany etatu, kursy i szkolenia. W ostatniej części powinny się znaleźć dokumenty na temat wypowiedzenia, wygaśnięcia umowy lub zamknięcia współpracy.

Reasumując, ład w archiwach przedsiębiorstwa to zadanie dla pracownika sekretariatu lub kadrowej. Nie mniej jednak jest bardzo ważny, szczególnie, gdy chodzi o dane dotyczące zatrudnionych osób.

red. Justyna Błahut
ecodomu.eu

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *