Czy polski obcokrajowiec bez pracy uzyska zasiłek?

Zgodnie z prawem Polak, który przebywa poza granicami może ubiegać się o pobieranie zasiłku dla bezrobotnych. Z pewnością powinien wypełnić kilka podstawowych warunków oraz legitymować się niezbędną dokumentacją. Mało osób jednak zdaje sobie sprawę, że nawet przyjeździe do kraju może wciąż pobierać świadczenie z innego państwa. Jak zdobyć zasiłek? Kiedy i komu jest przyznawany?

Od wielu lat Unia Europejska jest przychylna dla pracowników i przekazuje różne świadczenia i zasiłki dla bezrobotnych bez względu na narodowość i aktualne miejsce pobytu. Innymi słowy nawet przyjezdny bez pracy może pobierać pomoc socjalną.

Aby uzyskać środki dla bezrobotnych najpierw należy wykazać ponad roczny okres pracy (umowa o pracę, referencje) oraz udowodnić odprowadzanie wszystkich składek na ubezpieczenie. Jeśli procedura przebiegnie pomyślnie można starać się o uzyskanie zasiłku.

Innym udogodnieniem jest możliwość przerzucenia zasiłku do Polski z każdego kraju UE. Odbywa się to we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy, który sprawdza wszystkie dokumenty i zdobywa informacje u źródła (we wskazanym państwie).

red. Justyna Błahut
ecodomu.eu

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *