Czy po leasingu można oddać samochód?

Duża część właścicieli wykorzystuje oferty firm leasingowych, ponieważ proponują ciekawe warunki i przyjazne formy spłaty. Wielokrotnie obiektem zainteresowania są auta osobowe oraz pojazdy dostawcze. Często po wygaśnięciu umowy można zakupić przedmiot leasingowania. Aczkolwiek nie jest to praktyka obowiązkowa. W jaki sposób zatem oddać auto po leasingu? Kiedy jest to możliwe?

Zwykle umowa leasingowa zawierana jest na 2 lata, na przestrzeni których przedsiębiorca wpłaca systematycznie ustaloną sumę za możliwość użytkowania pojazdu lub innego urządzenia czy maszyny. Oczywiście po zerwaniu umowy sumuje się zebrane środki i za niewielką dopłatę udostępnia sprzedaż.

Prawem konsumenta jest opcja rezygnacji z używanego sprzętu, jednak oddane środki nigdy nie będą identyczne, jak łączna suma wpłaconych rat. Gdy przedsiębiorca zrzeknie z pojazdu po okresie leasingowania przekazywany jest po raz kolejny do obiegu.

Podsumowując, polskie przepisy zgadzają się na rezygnację z samochodu po upływie leasingu, jednak wówczas przedsiębiorca straci dużą część zgromadzonych środków. To korzystne rozwiązanie tylko w przypadku krótkiego i niezobowiązującego leasingowania.

red. Justyna Błahut
ecodomu.eu

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *